محل تبلیغات شما
اگر انتظار انتقاد از دیگران نداشته باشید: 

هنوز خیلی از ما فکر می‌کنیم چون فلانی دوست من است نباید از من انتقاد کند یا اگر او دوست من بود پس روی حرف من حرفی نمی‌زد! اگر دوستان خود را فقط از آنهایی انتخاب می‌کنیم که در هر شرایطی موافق ما هستند پس ما هیچ وقت در کنار آنها به آدم بهتری تبدیل نمی‌شویم و نمی‌توانیم خطاها و نقص‌های خود را در آینه آنها ببینیم.

شما از اینکه نقص داشته باشید می‌ترسید یا می‌ترسید دیگران متوجه نقص‌ها یا نیازهای شما شوند؛ پس نمی‌گذارید کسی افکار شما را تحلیل کند و در برابر هر انتقادی وارد موضع دفاعی می‌شوید و می‌خواهید با آن برخورد کنید. دوست شما کسی نیست که همیشه شما را تایید می‌کند یا فقط عیبهای شما را می‌بیند؛ بلکه کسی است که علاوه بر اینکه نقاط قوت شما را می‌بیند و تعریف می‌کند کمک می‌کند شما ضعفهای خود را پیدا و خود را اصلاح کنید. 

ما در تعاملات اجتماعی با افراد مختلف می‌توانیم رشد کنیم نه اینکه اجازه دهیم فقط گروه خاصی به ما نزدیک شده یا فقط افکار خاصی به ذهن ما وارد شود.‌ معمولا این حرف و انتقاد دیگران نیست که قدرت دارد ما را برنجاند؛ مخصوصا اگر توهینی در آن نباشد بلکه تفسیری که از حرف دیگران داریم ما را بیشتر می‌آزارد و آسیب می‌زند‌. زیرا وقتی من ضعفهایی داشته باشم که نتوانسته باشم آنها را بپذیرم؛ پس هر حرفی از دیگران را به خودم نسبت می‌دهم و فکر می‌کنم ارزش من را زیر سئوال برده است و به دنبال آن احساسات و رفتارهای ناراحت کننده‌ای از من سر می‌زند.

حتی ممکن است برای اینکه واکنش تند خود را توجیه کنم و دیگران را هم بفهمانم که حواسشان باشد من را ناراحت نکنند و زیاد به من نزدیک نشوند؛ می‌گویم: من حساسم! اما حساس بودن، خاصیت و قابلیت ممتاز شما نیست که با افتخار از آن یاد کنید؛ بلکه نقصی در شما هست که باید آن را برطرف کنید. شما فکر می‌کنید باید نسبت به تمام امور مخالف عالم، واکنشی تند نشان بدهید وگرنه از شما سوءاستفاده شده و به حقوق شما می‌شود! اما واقعا اینطور نیست. این حس و حال مورد سوءاستفاده قرار گرفتن را کنار بگذاریداتفاقا گاهی برای اینکه ارزشهایتان خدشه‌دار نشود؛ باید بی‌‌هیچ واکنشی از کنار برخی اتفاقات بگذرید و دور شوید. 

خنده بر هر درد بی درمان دواست

چند روزی قفسی ساخته اند از بدنم

برداشت قدم یازدهم

دیگران ,اینکه ,انتقاد ,فقط ,پس ,می‌کند ,خود را ,شما را ,نیست که ,از دیگران ,دیگران را

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

paithrodkengwer ツ منـــــو خواهــ ـــر دوقلومـــ ツ keyphosmagold Lindsay's life scapennofe ایل بهمیی Clarence's style تدریس آنلاین و حضوری ریاضی دبیرستان و دانشگاه Patricia's info Danny's site