محل تبلیغات شما

عواملی که من در مسیر تغییر و افزایش عزت‌نفس نیاز دارم:

۱- اعتقاد و باور: باید باور داشته باشم که تغییر من، ممکن و در اختیار من است؛ حتی اگر سخت و طاقت فرسا باشد. اما اگر دنبال مقصر باشید یا تغییر خود را وابسته به عوض شدن دیگران یا حضور آنها کنید تغییر نمی‌کنید! تغییر شما در هر سنی که هستید در کنترل اراده شماست.
۲- انگیزه و محرک: من باید واقعا خودم بخواهم که تغییر کنم یا به تغییر نیاز داشته باشم و آن را ضروری بدانم. هر چه انگیزه‌های شما برای تغییر، درونی باشند؛ بیشتر تمایل به تغییر و مقاومت در برابر سختی‌ها دارید. بعضی‌ها فکر می‌کنند تا پارتنر یا همسر حمایتگری نداشته باشم تغییر نمی‌کنم! انگیزه‌های بیرونی، دائمی و عمیق نیستند و شما را نیز به خود وابسته نگه می‌دارند که خودش موجب ضعف بیشتر عزت نفس می‌شود؛ زیرا می‌ترسید و نگرانید دیگر نباشند! برخی دیگر فکر می‌کنند من باید حتما وارد بحران شود و سرم به سنگ بخورد تا تغییر کنم! این نیز منطقی نیست‌ چون ممکن است بعد از بحران بدتر شوید و تغییر شما سخت‌تر شود! یا اصلا ممکن است هیچ وقت به نقطه بحران نرسید و همیشه در آرزوی تغییر و اگر و ای‌کاش. بمانید!
۳- خواسته و هدف: باید مطمئن باشم که هدف و خواسته من از تغییر، منطقی، کاملا روشن، قابل اجرا و واقع گرایانه باشد. اینکه من می‌خواهم برای همه جذاب باشم یا صرفاً دل پارتنر یا همسرم را بدست آورم یا می‌خواهم به تمام آرزوهایم برسم یا می‌خواهم از بقیه جلو بزنم؛ اینها اهداف واقع بینانه و منطقی برای داشتن عزت‌نفس نیستند!
۴- آگاهی و خودشناسی: باید خودم را کاملا بشناسم و از نوع شخصیت و نقاط قوت و ضعف خود، مطلع باشم. باید از احساسات و افکار خود آگاهی داشته باشم و مهمتر اینکه تاثیر آنها را بر رفتار خود بتوانم درک کنم. 
۵- پذیرش و مسئولیت: بعد از اینکه آگاه شدم نقص‌ها یا در واقع نقاط قابل تقویت و اشتباهاتم کجاست؛ می‌بایستی آنها را بپذیرم و تنها خود را مسئول رفع آنها بدانم نه دیگران را ! پذیرش بی‌قید و شرط خویشتن، شما را به احساس ارزشمندی و مسئولیت می‌رساند تا نقاط ضعف خود را بهتر کنید
۶- تعهد و عمل: تنها با گفتن اینکه دوست دارم و می‌خواهم تغییر کنم و اینکه از تغییر بخوانم و همه جا حرف بزنم؛ تغییر محقق نمی‌شود! باید به آنچه می‌خواهید و می‌خوانید و حرف می‌زنید، متعهد باشید؛ به آن عمل کنید و با آن زندگی کنید. می‌بایستی حرف و عمل شما صادقانه در مسیر عزت‌نفس قرار بگیرد.
ادامه از مطلب قبل

۷- بها و هزینه: هر رشدی هزینه دارد. مهمتر از هزینه‌های مادی، هزینه‌های غیرمادی مثل توان، انرژی، زمان و یا قطع ارتباط با آدمهای منفی و مسمومی که موجب رنج و تشدید حس بی‌ارزشی در شما می‌شوند! اگر می‌خواهید هم به عزت‌نفس برسید هم رابطه مخرب و آسیب زننده‌ای را با این بهانه که من وابسته‌ و عاشقم! از دست ندهید؛ متاسفانه به اندازه کافی آماده نیستید؛ بهای تغییر خود را بپذیرید.
۸- تکرار و تمرین: تا چیزی را تکرار و تمرین نکنید در شما تبدیل به عادت نمی‌شود. روزهای اول ممکن است سخت باشد چون هنوز ذهن شما با عادتهای جدید ناآشناست. برای تغییر عزت نفس نیز باید از انواع تمرین‌های خودیاری استفاده کنید. مثل دقت و توجه در افکار و احساسات که با نوشتن می‌تواند انجام شود.
۸- حمایت و مشاوره: اگر کسی در زندگی شماست که با وجود وابستگی و ضعف عزت‌نفس شما، نمی‌خواهد یا اجازه نمی‌دهد تغییر کنید شاید از این وضعیت شما سود می‌برد! شاید اینطور احساس قدرت بیشتری می‌کند! شاید شما را کنترل می‌کند و از شما باج می‌گیرد. ممکن است به شما که خود را قربانی می‌دانید احساس گناه بدهد تا تغییر نکنید و شما فکر کنید خودخواه شده‌اید! در مسیر تغییر، خوب است در کنار افرادی مثبت و حامی قرار بگیرید که به شما اطمینان و قوت قلب می‌بخشند مانند راهنما و دوستان  بهبودی ،نهایفرادی که  شما‌ را می‌ترسانند و کنترل می‌کنند.‌ گاهی همراهی یک مشاور هم لازم است.
۹- پاداش: هر چه ما مهارتهای جدید را بخاطر کسب پاداش‌ها و دستاوردهای مثبت بیاموزیم؛ بیشتر تقویت می‌شوند تا بخاطر ترس و مجازات! کسانی که ضعف عزت‌نفس دارند به اندازه کافی از طرف دیگران تحقیر و سرزنش شده‌اند‌ و ترس و فشار، بیشتر آنها را میازارد! در روزهای اول تغییر، ممکن است از دنیای بیرون، کمتر به ما پاداش یا بازخورد مثبت برسد؛ پس باید یاد بگیریم به خودمان پاداش بدهیم. مثلا هر بار در کارهایتان موفق بودید می‌توانید تنهایی خودتان را به یک رستوران دعوت کنید یا به خودتان یک شاخه گل هدیه بدهید. نیاز به پاداش و بازخورد مثبت بیرونی، روزهای اول تغییر بیشتر احساس می‌شود اما با رشد عزت‌نفستان دیگر احساس کمبود پاداش نخواهید داشت.
۱۰- تلاش و تداوم: تغییر مانند یک مسیر است؛ نه مقصدی که روزی باید به آن برسید و بگویید اینجا دیگر آخر راه تغییر است! تغییر یک فرایند تدریجی و پیوسته است که ابتدا آرام از درون شما شروع می‌شود. پس ممکن است دیگران پیشرفت شما را حس نکنند یا شمای جدید را درک نکنند یا به شما آفرین نگویند! این شمایید که آگاه هستید به چه تحولات درونی رسیده‌اید. صبر کنید تغییرات شما نشانه‌های بیرونی هم خواهد داشت

خنده بر هر درد بی درمان دواست

چند روزی قفسی ساخته اند از بدنم

برداشت قدم یازدهم

تغییر ,ممکن ,عزت‌نفس ,ضعف ,پاداش ,اینکه ,ممکن است ,خود را ,شما را ,تغییر و ,عزت نفس

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

Margaret's site Ernest's blog علوم ماورا موسیقی_درآمد_حسابداری tioricesstrac masucira اللهم عجل لولیک الفرج بحق زینب کبری سلام الله علیها seybedcefor ღدنیای پونیღ cabersdachard